Az előző részben bemutatott nehéz páncélosok (elhalt szarusejtek, fehérje/lipidburok) a bőrfelszínünk meghatározó elemei. Ám mit sem ér egy hadsereg gyalogság nélkül. Ebben a részben a gyalogság katonáit ismerhetitek meg.
Ha figyelmesen elolvastátok az előző részt, akkor emlékezhettek arra, hogy a nehéz páncélosok alkotói a bőrfelszínen/hámréteg legfelső rétegében az elhalt szarusejtek és az őket körülvevő fehérje és lipidburkok. Ám nem ilyen egyszerű egy háború, hisz ezek az elemek csak akkor tudnak funkcionálni, ha a gyalogság is segít.
Ezeknek a katonáknak nagyon összetett funkciója van és nem csak a szarurétegben kell, hogy megfelelően működjenek, hanem a hámréteg alsóbb régióiban is, első sorban az ún. szemcsés rétegben. Ahogy az elhalt szarusejtek „defektes” működése során is ez az alréteg képes átvenni bizonyos mértékben azok funkcióját, e tekintetben is szoros együttműködés van a két alréteg között. A sejtkapcsolatok a „hullák” közötti összetartást, azok „kihorgonyzását”, ezáltal alapvető barrier funkciót látnak el. Mindezek mellett képesek megakadályozni a már korábban is emlegetett TEWL-t (láthatatlan vízvesztés/vízleadás) és gátolják a vízmolekula mellett más, kisebb molekulák össze-vissza áramlását. Nagyjából úgy működnek, mint a „biztonsági őrök”. Terelgetik a tévelygőket, nyomást gyakorolnak a kismolekulákra és az ionokra (pl.: Ca-ionok), ezzel a megfelelő irányba terelve őket. Ha nem tudják ellátni nemes feladataikat, akkor bizony megnézhetjük magunkat. Jönnek a hólyagos bőrbetegségek, a lassabb sebgyógyulás, a lelkes és egyébként halálra ítélt bazális sejtek elhalt szarusejtekké történő átalakulása zavart szenved és még sorolhatnánk a mindenféle „undi” dolgot, ami történhet.
Összegezve: gyalogság nélkül nincs győzelem, avagy sejtkapcsolatok nélkül nincs szép bőr. A teljesség kedvéért és azért, hogy ne jeltelen, ismeretlen katona sírban nyugodjanak, íme, a legfontosabb sejtkapcsolatok:
– dezmoszóma (a szarurétegben korneo-dezmoszómának nevezzük)
– Tight junction (szoros kapcsolat)
– Gap junction (réskapcsolat)
Ők többünk személyes kedvencei – kozmetikum gyártók és használók, laikusok és profik –, nélkülük, ahogy a fantázianevükben is benne van, összeomlik a ház, alias a szaruréteg. Ezek a zsírok/zsírszerű anyagok lemezes szerkezetűek, és a jó „lemezlovasokhoz” hasonlóan ők a hangulatért felelős egyének. Miért? Mert ha ők hiányoznak, nagyon rossz hangulatba kerülünk, ha tükörbe nézünk. Hisz részt vesznek a „hullák” sejthártyáinak felépítésében, „összetapasztják” a kóborló „szellemeket”, tárolják a felesleges energiát és hormonokat szintetizálnak. Lakhelyük a hám szinte összes alrétege (nem igazán röghöz kötöttek, inkább a honfoglalók vándorlási kedvéhez hasonlatos a jellemük). A hámréteg alsóbb sejtsoraiban (tüskés réteg és szemcsés réteg) keletkeznek enzimek segítségével. A képződésükhöz szükséges anyagok az intermedier anyagcsere termékekből és az esszenciális zsírsavakból származnak, melyek alapforrása a táplálékunk. Miért fontos ez? Mert a mostanában divatos mindenféle táplálkozási mánia (vegán, vega, paleo, stb.) mind-mind befolyásolja alapanyag raktár-készletét. Félre értés ne essék! Mindenki azt eszik, amit jónak tart, ám vegyük figyelembe, hogy azok vagyunk, amit megeszünk és vegyük tudomásul, hogy az emberi bőr különösen érzékeny mindennemű táplálkozási mániánkra.
A keletkezéshez szükséges alapanyagok – révén, hogy szegény hámrétegünk „vértelen” és „értelen” – az irharéteg ereiből kerülnek a hámrétegbe, ahogy a legtöbb oxigén is, ami szintén szükséges ahhoz, hogy képződni tudjanak. Utóbbihoz hozzájárul – kis mértékben – az élő hámsejtek levegőből történő oxigénfelvétele is, ami bizony gátolt „bőrlégzés” esetén nem túl acélosan működik. Ám nem elég csupán az alapanyag. Kraft is kell. Nem kevés. Az energiát a szabad zsírsavak és a koenzimQ10 biztosítja. Utóbbi igazi „jolly joker” a bőrápolásban, hisz szükséges a sejtregeneráláshoz. Cserébe nagyon utálja a szabad gyököket és az UV-fényt. Mindezek mellett nem árt – sőt kívánatos, mint a sivatagi vándornak egy vízzel teli kulacs – a savas közeg megléte.
Ha bármi hiányzik, drága jó zsírocskáink hiányos lemezes szerkezetet alakítanak ki és ez bizony meglátszik a bőrünkön is!
A hadsereg legfontosabb szerepe a bőr szempontjából az, hogy együttes erővel alakítják ki az ún. permeabilitási barriert. Mit jelent ez? Kiderül a következő részben! Ha jól viselkedtek, és sokan olvassátok a bejegyzéseinket, azt is eláruljuk, hogy hogyan keletkeznek a hámréteg lipidjei.
Forrás: “kláratanárnő”
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj akcióinkról, újdonságainkról. Adataidat az adatkezelési szabályzatunknak megfelelően bizalmasan fogjuk kezelni, nem adjuk tovább harmadik félnek és felesleges információkkal sem fogunk bombázni. Kérünk olvasd el a részletes tájékoztatót.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj akcióinkról, újdonságainkról!
You have successfully joined our subscriber list.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj akcióinkról, újdonságainkról!
You have successfully joined our subscriber list.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj akcióinkról, újdonságainkról!
You have successfully joined our subscriber list.